- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sesame Oils
Sesame Oils
Providing you the best range of 500ml wood press ultra virgin black sesame oil, 250ml wood press ultra virgin black sesame oil, 100ml wood press ultra virgin black sesame oil, 250ml cold press ultra virgin black sesame oil, 100ml cold press ultra virgin black sesame oil and 500ml cold press ultra virgin black sesame oil with effective & timely delivery.
500mL Wood Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 600 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Oil Type | Sesame Oil |
| Type | Wood Pressed |
| Packaging Size | 500 ml |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Seed Type | Black Sesame |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Usage/Application | Food Processing, Cooking, Massage & Skincare, Pooja & Rituals, Hair Care |
| Grade | First Grade |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250mL Wood Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 339 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Type | Sesame Oil |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Usage | Edible |
| Seed Type | Black |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Packaging Size | 500 ml |
| Net Quantity | 250mL |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100mL Wood Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 119 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Type | Edible |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Usage | Edible |
| Seed Type | Black |
| Purity | 100% Pure |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Packaging Size | 1 L |
| Net Quantity | 100ml |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250mL Cold Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 319 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Processing Method | Wood Pressed |
| Packaging Size | 250mL |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | No |
| Shelf Life | 12 Months |
| Use Case | Hair Care, Cooking, Frying, Massage, Cosmetic, Pharma |
| Certification | FSSAI |
| Oil Type | Ultra Virgin |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
- Finishing oil: Use toasted sesame oil as a finishing oil to add a nutty flavor to dishes at the end of cooking.
- Frying and stir-frying: Untoasted sesame oil is a good choice for high-heat cooking methods like stir-frying.
- Dressings and marinades: It's an excellent addition to salad dressings and marinades for meats and vegetables.
- Seasoning: It can be used to add flavor to soups, dips, and other dishes.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100mL Cold Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 99 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Oil Type | Sesame Oil |
| Organic Certification | FSSAI Organic |
| Packaging Size | 100mL |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | Non Pesticide |
| Shelf Life | 12 Months |
| Use Case | Cooking, Pharma, Hair Care, Massage, Frying, Cosmetic |
| Certification | FSSAI |
| Type | Ultra Virgin |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500mL Cold Press Ultra Virgin Black Sesame Oil
Product Price: Rs 600 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Oil Type | Sesame Oil |
| Type | Sesame Oil |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | No |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Shelf Life | 12 Months |
| Use Case | Frying, Cooking, Hair Care, Cosmetic, Pharma, Massage |
| Certification | FSSAI |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback