- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sesame Oil
Sesame Oil
Our product range includes a wide range of organic sesame oil, cold pressed sesame oil and organic cold pressed black sesame oil.
Organic Sesame Oil
Product Price: Rs 1,000 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Organic Certification | India Organic |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Extraction Method | Kachi Ghani |
| Processing Type | Refined |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sesame Type | White Sesame |
| Cuisine | Indian |
| FSSAI License | Available |
| Type | Mono Saturated |
| Nutritional Benefits | Skin Care |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cold Pressed Sesame Oil
Product Price: Rs 649 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 4000 Bottle
Product Details:
| Oil Type | Sesame Oil |
| Type | Sesame Oil |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | No |
| Nutritional Benefits | Various Benefits Shown |
| Brand | Local Brand |
| Shelf Life | 12 Months |
| Use Case | Massage, Cosmetic, Cooking, Frying, Pharma |
| Certification | FSSAI |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Organic Cold Pressed Black Sesame Oil
Product Price: Rs 850 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Litre
Product Details:
| Oil Type | Sesame Oil |
| Type | Sesame Oil |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Packaging Size | 250ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | No |
| Nutritional Benefits | Skin Care & other Medicinal usage |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Shelf Life | 12 Months |
| Use Case | Pharma, Cosmetic, Cooking, Massage, Hair Care |
| Certification | FSSAI |
Yes! I am InterestedRequest A Callback