- Home
- »
- Our Products
- »
- Peanut Oil
Peanut Oil
Prominent & Leading Manufacturer from Gurugram, we offer 1l wood pressed ultra virgin peanut oil, 250ml cold pressed ultra virgin peanut oil, 500ml cold pressed ultra virgin peanut oil, 100ml cold pressed ultra virgin peanut oil and 15kg wood pressed ultra virgin peanut oil.
1L Wood Pressed Ultra Virgin Peanut Oil
Product Price: Rs 649 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Filtration | Unfiltered |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Purity | 100% Pure |
| Shelf Life | 12 Months |
| Form | Liquid |
| Certification | FSSAI |
| Usage | Bakery, Massage, Cooking |
| Country of Origin | India |
| Brand | Panchtattva Foods |
- Frying: Its high smoke point makes it ideal for deep-frying because it can withstand high heat without breaking down.
- Stir-frying: Its high smoke point and flavor make it suitable for stir-frying Asian dishes and other cuisines.
- Baking and roasting: Peanut oil can be used in baking and roasting recipes for a nutty taste.
- Flavoring: It can be drizzled on dishes or used in marinades and dressings.
Additional Information:
- Packaging Details: 1 Liter Glass Bottle Pack
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250mL Cold Pressed Ultra Virgin Peanut Oil
Product Price: Rs 139 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Extraction Method | Wood Pressed (Ghani) |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Filtration | Unfiltered |
| Purity | Unrefined & Unfiltered |
| Peanut Type | Raw |
| Business Type | Branded Product |
| Key Features | Chemical-Free, No Preservatives |
| Use Case | Cooking, Salad Dressing, Skin & Hair Care, Deep Frying |
| Country of Origin | India |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
| Net Quantity | 1 Litre |
| Packaging Size | 250 ml |
- Skincare: Its moisturizing properties can help with dry skin by locking in moisture.
- Haircare: It can be used to moisturize split ends, reduce protein loss, and nourish the scalp.
- Pharmaceuticals: It is an approved inactive ingredient in certain products, such as some earwax removal drops and laxatives.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500mL Cold Pressed Ultra Virgin Peanut Oil
Product Price: Rs 199 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Net Quantity | 500 ml |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Purity | Unrefined & Filtered |
| Peanut Type | Raw |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100mL Cold Pressed Ultra Virgin Peanut Oil
Product Price: Rs 109 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Details:
| Net Quantity | 100ml |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Purity | Unrefined & Filtered |
| Peanut Type | Roasted |
| Form | Liquid |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Oil Purity | 100% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15Kg Wood Pressed Ultra Virgin Peanut Oil
Product Price: Rs 649 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 15kg (16.5L) |
| Packaging Type | Tin Can |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Seed Type | Bold Groundnut |
| Shelf Life | 12 Months |
| Form | Oil |
| Certification | FSSAI |
| Usage | Salad Dressing, Massage, Food Industry, Cooking, Frying |
| Country of Origin | India |
| Pack Type | Tin |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Color | Yellow |
Yes! I am InterestedRequest A Callback