- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Oil Cake
Oil Cake
Prominent & Leading Manufacturer from Gurugram, we offer wood pressed groundnut oil cake, wood pressed sesame oil cake, wood pressed coconut oil cake and wood pressed mustard oil cake.
Wood Pressed Groundnut Oil Cake
Product Price: Rs 40 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Usage | Cattle Feed |
| Packaging Size | 50kg |
| Usage/Application | Animal Feed |
| Packaging Type | Loose |
| Protein Content | 50% |
| Form | Cake |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Processing Type | Wood Pressed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wood Pressed Sesame Oil Cake
Product Price: Rs 35 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2000 Kg
Product Details:
| Usage | Fish Feed, Organic Fertilizer, Cattle Feed, Poultry Feed |
| Protein | Below 30% |
| Form | Cake |
| Oil Content | 7-10% |
| Calcium | Not Checked |
| Packaging Size | 35- 40 KG Bags |
| Moisture | Below 8% |
| Extraction Type | Cold Pressed |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | India |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Protein Content | Unchecked |
| Brand | Panchtattva Foods |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wood Pressed Coconut Oil Cake
Product Price: Rs 40 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Usage | Poultry Feed, Pig Feed, Cattle Feed, Fish Feed |
| Form | Cake |
| Packaging Size | 40 kg bag |
| Material | Groundnut |
| Moisture | Below 8% |
| Protein | Not Checked |
| Oil Content | 10% |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | India |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Protein Content | Didn't Check |
| Usage/Application | Animal Feed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wood Pressed Mustard Oil Cake
Product Price: Rs 30 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Litre
Product Details:
| Oil Type | Mustard Oil |
| Form | Cake |
| Packaging Size | 35 -40 KG |
| Use | Fish Feed, Poultry Feed, Cattle Feed, Organic Manure |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Packaging Type | PP Bag |
| Crude Protein | Below 30% |
| Grade Standard | Food Grade |
| Organic | No |
| Moisture | Below 8% |
| Organic Certification | No |
| Pack Size | 40 kg |
| Shelf Life | 3 months |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Protein Content | 50% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback