- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Groundnut Oils
Groundnut Oils
Prominent & Leading Manufacturer from Gurugram, we offer panchtattva foods mustard oil, 500ml wood pressed ultra virgin groundnut oil, 250 ml wood pressed ultra virgin groundnut oil, 100ml cold pressed ultra virgin groundnut oil, 1l cold pressed ultra virgin groundnut oil and 5l wood pressed ultra virgin groundnut oil.
Panchtattva Foods Mustard Oil
Product Price: Rs 190 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Processing Type | Cold Pressed |
| Pack Size | 15 L |
| Seed Type | Black |
| Packaging Size | 15 L (13.65 kg) |
| Packaging Type | Tin |
| Grade | Kachi Ghani |
| Variant | Pure Mustard Oil |
| Mustard Type | Black Mustard |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Certifications | FSSAI |
| Specialty Features | Argemone Oil Free, 100% Natural |
| Shelf Life | 12 Months |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500mL Wood Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 399 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Packaging Size | 500 ml |
| Net Quantity | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Extraction Method | Wood Pressed (Ghani) |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Purity | Unrefined & Unfiltered |
| Seed Type | Bold Groundnut |
| Peanut Type | Raw |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Business Type | Branded Product |
| Key Features | Chemical-Free, No Preservatives |
| Ideal For | Deep Frying, Cooking |
| Country of Origin | India |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250 ML Wood Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 199 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Packaging Size | 250 ml |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Filtration | Unfiltered |
| Processing Method | Wood Pressed |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Seed Type | Bold Groundnut |
| Shelf Life | 12 Months |
| Certification | FSSAI |
| Usage | Frying, Cooking, Food Industry |
| Country of Origin | India |
| Brand | Panchtattva Foods |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100mL Cold Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 109 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Details:
| Net Quantity | 5 Litre |
| Packaging Size | 100mL |
| Extraction Method | Wood Pressed (Ghani) |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Processing Method | Cold Pressed |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Purity | Unrefined & Filtered |
| Peanut Type | Raw |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1L Cold Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 349 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Details:
| Net Quantity | 1 Litre |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Processing Method | Cold Pressed |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Purity | Unrefined & Filtered |
| Peanut Type | Raw |
| Business Type | Branded Product |
| Key Features | No Preservatives, Chemical-Free |
| Use Case | Deep Frying, Cooking, Skin & Hair Care |
| Country of Origin | India |
| Color | Yellow |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5L Wood Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 349 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 5 L |
| Packaging Type | CAN |
| Brand | Panchtattva Foods (TM) |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Seed Type | Bold Groundnut |
| Shelf Life | 12 Months |
| Speciality | Natural |
| Brand Name | Panchtattva Foods (TM) |
| Certification | FSSAI |
| Usage | Frying, Massage, Cooking, Food Industry |
| Country of Origin | India |
| Form | Oil |
| Filtration | Ultra Virgin |
| Processing Method | Wood Pressed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15Kg Wood Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 349 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 15 L |
| Brand | Panchtattva Foods (TM) |
| Packaging Type | Tin |
| Speciality | Natural |
| Type | Mono Saturated |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Form | Liquid |
| Seed Type | Bold Groundnut |
| Shelf Life | 12 Months |
| Health Benefits | Lowers Cholesterol |
| Purity | 100% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5L Cold Pressed Ultra Virgin Groundnut Oil
Product Price: Rs 350 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 5 L |
| Net Quantity | 5 Litre |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Packaging Type | PET Can |
| Extraction Method | Wood Pressed (Ghani) |
| Filtration | Unfiltered |
| Processing Method | Cold Pressed |
| Purity | Unrefined & Filtered |
| Peanut Type | Raw |
| Shelf Life | 12 Months |
| Business Type | Branded Product |
| Key Features | No Preservatives, Chemical-Free |
| Certification | FSSAI |
| Ideal For | Deep Frying, Skin & Hair Care, Cooking |
| Usage | Cooking, Bakery, Massage |
| Country of Origin | India |
| Form | Oil |
| Color | Yellow |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cold Pressed Groundnut Oil
Product Price: Rs 649 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Oil Type | Cold Pressed |
| Packaging Size | 15 L |
| Packaging Type | Tin |
| Usage | Bakery, Industrial Use, Frying, Cooking, Snacks Industry |
| Is It Organic | 100% Pure Mustard & Pesticide Free |
| Shelf Life | 12 Month |
| Container Material | Tin |
| Country Of Origin | Made In India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Groundnut Oil..
Product Price: Rs 649 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Oil Type | Refined |
| Packaging Size | 15 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Usage | Frying |
| Is It Organic | Organic |
| Shelf Life | 12 Month |
Yes! I am InterestedRequest A Callback