- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Coconut Oils
Coconut Oils
Leading Manufacturer of 500ml cold pressed ultra virgin coconut oil, 250 ml cold pressed ultra virgin coconut oil, 100ml wood pressed ultra virgin coconut oil, 500ml wood pressed ultra virgin coconut oil, 250ml cold pressed ultra virgin coconut oil and 250ml wood pressed ultra virgin coconut oil from Gurugram.
500mL Cold Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,399 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 500mL |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Application | Skin Care, Aromatherapy, Hair Care, Dietary Use, Cooking, Massage |
| Organic Certified | Non Preticide |
| Brand | Panchtattva Foods |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Aroma | Strong Coconut |
| Color | Water White |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Form | Liquid |
| Type of Coconut Oil | Virgin Coconut Oil |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250 ML Cold Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,400 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 250 ml |
| Type of Coconut Oil | Wood Pressed Coconut Oil |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Grade | Food Grade |
| Pack Size | 250 ml |
| Processing Type | Cold Pressed |
| Grade Standard | Organic Virgin |
| Application | Aromatherapy, Dietary Use, Massage, Frying Etc., Cooking, Hair Care, Skin Care |
| Certification | FSSAI |
| Organic Certified | Non Pesticide |
| Usage/Application | Skin Care |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Coconut Origin | India |
| Color | Water White |
| Shelf Life | 9 Months |
| Aroma | Natural Coconut |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Pure | 100% |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100Ml Wood Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,400 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 100mL |
| Type | Wood Pressed |
| Grade | Edible |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Application | Cooking, Hair Care, Skin Care, Massage, Dietary Use, Aromatherapy |
| Organic Certified | No |
| Extraction Method | Wood Pressed |
| Shelf Life | 12 months |
| Aroma | Strong Coconut |
| Color | Water White |
| Packaging Type | Glass Bottle Long Neck |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Form | Liquid |
| Pure | 100% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500Ml Wood Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,499.00 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5000 Litre
Product Details:
| Type of Coconut Oil | Coconut Cooking Oil |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | Food Grade |
| Processing Type | Cold Pressed |
| Application | Dietary Use, Cooking, Skin Care, Hair Care, Massage, Aromatherapy |
| Organic Certified | No |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Aroma | Strong Coconut |
| Color | Water White |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Pure | 100% |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250Ml Cold Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,499 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Packaging Size | 250 ml |
| Type of Coconut Oil | Coconut Cooking Oil |
| Grade | Food Grade |
| Processing Type | Cold Pressed |
| Process Type | Wooden Pressed |
| Application | Cooking, Skin Care, Various Benifits, Dietary Use, Hair Care, Massage, Aromatherapy |
| Organic Certified | No |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Aroma | Medium Coconut |
| Color | Water White |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Panchtattva Foods |
| Pure | 100% |
| Form | Liquid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
250mL Wood Pressed Ultra Virgin Coconut Oil
Product Price: Rs 1,600 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Litre
Product Details:
| Type | Wood Pressed |
| Packaging Size | 250mL |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Grade | Cosmetic |
| Processing Type | Wood Pressed |
| Application | Massage, Hair Care, Cooking, Aromatherapy, Dietary Use, Skin Care |
| Organic Certified | No |
| Type of Coconut Oil | Virgin Coconut Oil |
| Form | Liquid |
| Brand Name | Panchtattva Foods |
| Purity | 100% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback